• Un ½ Kg
  • Zeytinyağı 6 çorba kaşığı
  • Sirke 3 çorba kaşığı
  • Yumurta 1 adet
  • Tereyağı 125 Gr
  • Tuz
  • İç için Kıymalı, peynirli, patatesli, parça etli vs. şeklinde içler kullanılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

Un elenir, toparlanıp ortası havuz gibi açılır, yağ, tuz, yumurta ve yeteri kadar su ilavesi ile ortadan başlanıp iyice yoğrulur; nemli bir bezle örtülüp yarım saat dinlendirilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 eşit parçaya bölünür. Un serpilip her parça elle veya merdane ile bir karış çapında tabak şeklinde açılır. Tereyağı eritilir, açılmış hamurun üstüne kenarlardabir santim pay kalacak şekilde sürülür, üstüne ikinci hamur yerleştirilir yağ sürülür. Beş hamur üstüste gelince beşinci hamırun üstüne yağ sürülmez.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diğer beş hamur da aynı şekilde hazırlanır. Yağlanmış hamurlar yarım saat dinlendirilir.35- 40 santim çapında bir tepsi yağlanır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hamurlardan biri kenarlarından bastırılıp yağlanmamış kısımların yapışması sağlandıktan sonra yine sadece kenarlarından çekilmek sureti ile tepsiden biraz büyük olacak şekilde genişletilir ve tepsiye yerleştirilir. Arzu edilen iç yayılır. İkinci hamur da aynı şekilde genişletilerek üstüne konulur. Kenarlar burularak kapatılır, üstüne yağ sürülüp 180 derece fırında 45–50 dakika pişirilir, çıkarılıp, bir bez örtülerek biraz demlendirilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ya da yufka ortadan ikiye kesilir, yağlanır, geniş kısımlarına iç yerleştirilip rulo şeklinde sarılır, elle uzatılıp gül şeklinde tepsiye yerleştirilir. Bastırılarak tepsiye yayılır, yağlanır, fırına verilir. Fırından çıkınca üstüne bir bez kapatılıp biraz dinlendirilir.

Not. İstenirse açılan hamur 8 e bölünür, tek, tek iç konup sarılarak da börek yapılabilir. Veya merdane ile yufka inceliğinde açılıp yağlanır, iç konulur, rulo şeklinde sarılır, yavaş, yavaş çekilerek biraz uzatılır, tepsiye helezon şeklinde sarılarak yerleştirilir. İkinci hamura da aynı işlem uygulanır, ilkinin etrafında dolandırılır. Üstüne tereyağı, zeytinyağı karışımı sürülüp elle sıvazlayarak tepsi boyunda genişletilir. 175 derecede 45-50 dakika pişirilir, çıkarılıp üstüne bir bez kapatılarak biraz demlendirilir.